Wieża widokowa SKY WALK
SkyWalk to atrakcja, będąca „młodszym bratem” niemalże bliźniaczej konstrukcji znajdującej się w czeskiej miejscowości Dolni Morava. To bez wątpienia największy tego typu projekt w naszym kraju! Wieża Sky Walk ze ścieżką w chmurach ma 62 m wysokości, a górny taras widokowy znajduje się na wysokości około 55 m. Spacer na sam szczyt prowadzi łagodna, wygodna i szeroka drewniana ścieżka o długości 850 m.
Atrakcje Sky Walk:
- szklana kładka na szczycie - pozwala „lewitować” nad przepaścią. Tylko dla odważnych!
- kropla wody – to siatka relaksacyjna położona obok wspomnianej już szklanej kładki na wysokości około 50 m. Idealne miejsce na relaks… również dla kochających dreszczyk emocji!
- kokon pająka - siatkowa atrakcja, którą można przedostać się na inny poziom ścieżki
- zjeżdżalnia z wieży, specjalna ślizgawka o dł.105 m.
Otwarcie wieży nastąpiło w czerwcu 2021 roku.
Wieża widokowa na Młynicy
Wieża widokowa o konstrukcji stalowej o łącznie wysokości 33,8 m, z dwoma podestami obserwacyjnymi (pierwszy - na wysokości 15,5 m, drugi - na wysokości 23,7 m). Do budowy wieży zużyto ok. 40 t stali konstrukcyjnej oraz ponad 76 m3 betonu. Na górny taras widokowy prowadzi 148 schodów wykonanych z krat pomostowych. Wieża wyposażona jest w lunety obserwacyjne, kamery panoramiczne oraz kamerę do obserwacji widnokręgu, umożliwiające oglądanie Gór i Pogórza Izerskiego.
Wieża została oddana do użytku w grudniu 2021 r.
Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie
Wieża widokowa została zbudowana na szczycie Czerniawskiej Kopy, w tym samym miejscu, w którym stała wiele lat temu jej poprzedniczka, znana nam tylko z fotografii. Wykonana została z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15 m i posiada dwa tarasy widokowe. Równocześnie pomieści około 20 osób. Obok wieży zbudowane zostały miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack.
Wieża została oddana do użytku w listopadzie 2019 r.
Stóg Izerski (1107 m n.p.m.)
Jest obowiązkowym celem wycieczek dla każdego turysty w Górach Izerskich. Znajduje się na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu i dominuje nad Świeradowem-Zdrój. Z wierzchołka roztacza się przepiękny widok na Sępią Górę w Kamienieckim Grzbiecie (drugi śląski grzbiet Gór Izerskich - równoległy do Wysokiego Grzbietu), na pobliskie miejscowości: Świeradów-Zdrój, Mirsk oraz na dużą część Pogórza Izerskiego z Lubaniem i Gryfowem. Przy dobrej widoczności widać oddalone szczyty Karkonoszy z dominującą Śnieżką, a nawet Landskrone nad Görlitz.
SCHRONISKO NA STOGU IZERSKIM. Pomysłodawcą wybudowania schroniska, które stanęło w 1924 roku, był Joseph Sebelt. Pomimo wykonania niezbędnych prac remontowych i modernizacyjnych, udało się zachować pierwotny, tradycyjny klimat. Schronisko nieopodal granicy i czeskiego Smreku (1124m n.p.m.), w Górach Izerskich może ugościć (łóżka, łazienki, bufet) do 47 osób.
Kolej Gondolowa
Działająca przez cały rok kolejka górska, przystosowana także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Między stacją dolną (617 m n.p.m.) a górną (1060 m n.p.m.) na Stogu Izerskim kursuje w sumie 71 ośmioosobowych wagoników. W ciągu godziny liczącą 2172 m trasę - w obie strony - może pokonać do 2,4 tys. osób. Latem ułatwia górskie wędrówki, zimą służy zwłaszcza narciarzom.
Do dyspozycji turystów uruchomiona jest gastronomia na dolnej i górnej stacji, ponadto na dolnej stacji znajduje się szkoła narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego wraz z serwisem.
ul. Źródlana 7, Świeradów-Zdrój, tel. +48 756 152 020
Centrum Edukacji Izerska Łąka
Instytucja o niezaprzeczalnych walorach dydaktycznych, przypominająca również o zasadach chronienia przyrody i krzewiąca postawy pro-ekologiczne. Izerska łąka to miejsce, w którym można się dowiedzieć wielu wartościowych i interesujących rzeczy na temat fauny, flory i geologii całego regionu. Multimedialne ekspozycje skutecznie wspierają przyswajanie informacji.
ul. Rolnicza 7, Świeradów-Zdrój, tel. +48 757 136 482
Czarci Młyn
Unikat w skali Dolnego Śląska, a może i większej. XIX-wieczny młyn wodny, w którym wszystkie oryginalne elementy mechaniczne tzw. systemu amerykańskiego wciąż działają, nie wymieniane od momentu założenia grubo ponad 100 lat temu. Równie interesujący dla zwiedzających jest produkcja mąki i wypiekanie chleba - młynarz/piekarz postępuje zgodnie z dawnymi zasadami.
ul. Lwówecka 5, Świeradów-Zdrój, tel. +48 757 845 325
Dom Zdrojowy
Charakterystyczny wygląd zewnętrzny to zasługa odbudowy zleconej przez Schaffgotschów po pożarze w XIXw. Obiekt podzielony jest na dwa budynki, które łączy najdłuższa na Dolnym Śląsku Hala Spacerowa (80 metrów). Obok na tarasach (160 metrów) znajduje się tzw. „Sztuczna Grota”, gdzie niegdyś była pijalnia wód mineralnych. Również w tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Wrażenie estetyczne uzupełnia Park Zdrojowy.
ul. Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów-Zdrój, tel. +48 757 820 569